Music Results – 2020

Results will be posted on this page as they become available. We recommend you bookmark this page for quicker access.

Elementary Piano (Introductory to Grade 4)

Adjudicator:Saeha Youn
Tuesday, February 18 – Friday, February 21 – St. Mark’s Presbyterian Church
Saturday, February 22 – Salvation Army North York Temple
Monday, February 24 – Friday, February 28 – St. Mark’s Presbyterian Church

St. Mark’s Presbyterian Church
1 Greenland Road, North York, ON M3C 1N1

Salvation Army North York Temple
25 Centre Ave., Toronto, ON M2M 3W8

Junior Piano (Grades 5-7)

Adjudicator: Petya Stavreva
Tuesday, February 18 – Thursday, February 21 – Salvation Army Yorkminster Citadel

Adjudicator: Michael Faulkner
Monday February 24 – Friday, February 28 – Salvation Army Yorkminster Citadel

Salvation Army Yorkminster Citadel
1 Lord Seaton Road, North York, ON M2P 2C1

Intermediate Piano (Grades 8-10)

Adjudicator: Dr. Andrew Aarons
Tuesday, February 18 – Saturday, February 22
Monday, February 24 – Friday, February 28

Jubilee United Church
40 Underhill Dr., North York, ON M3A 2J5

Senior Piano and Concertos

Adjudicator: Dr. Brigitte Poulin
Tuesday, February 18 – Saturday, February 22
Monday, February 24 – Friday, February 28

Donway United Church
230 The Donway West, North York, ON M3B 2V8

Senior Upper Strings (Violin & Viola)

Adjudicator: Christine Gale Harrison
Tuesday, February 18 – Friday, February 21, 2019

Armour Heights Presbyterian Church
105 )Wilson Ave., Toronto, ON M5M 2Z9

Junior Upper Strings (Violin & Viola)

Adjudicator: Dr. Sasha Weinstangel
Saturday, February 22, Monday, February 24 – Friday, February 28, 2020

Armour Heights Presbyterian Church
105 )Wilson Ave., Toronto, ON M5M 2Z9

Lower Strings (Cello & Double Bass)

Adjudicator: Sonya Nanos
Tuesday, February 18 to Thursday, February 20, 2020 & Saturday, February 22, 2020

Trinity Presbyterian Church
2737 Bayview Ave., North York, ON M2L 2L5

Friday, February 19, 2020

Salvation Army North York Temple
25 Centre Ave., Toronto, ON M2M 3W8

Brass

Adjudicator: Dylan Maddox
Thursday, February 27, 2019

St. Giles Presbyterian Church
15 Lambeth Rd., Etobicoke, ON M9A 2Y6

Non-Western Strings

Adjudicator: Amely Zhou
Wednesday, February 26, 2020

St. Giles Presbyterian Church
15 Lambeth Rd., Etobicoke, ON M9A 2Y6

Chamber Groups

Adjudicators: Martha Gregory and Dylan Maddox
Friday, February 28, 2020

St. Giles Presbyterian Church
15 Lambeth Rd., Etobicoke, ON M9A 2Y6

Guitar & Bandura

Adjudicator: Matthew Gould
Monday, February 24 – Tuesday, February 25, 2020

St. Giles Kingsway Presbyterian Church
15 Lambeth Road, Etobicoke, ON M9A 2Y6

Harp

Adjudicator: TBA
Friday, February 28, 2020

Bravo Academy
77 Samor Rd., Unit #4, Toronto, ON M6A 1J2

Musical Theatre & Popular Voice

Adjudicator: Rick Church
Tuesday, February 18 – Friday, February 21
Monday, February 24 – Thursday, February 27

Bravo Academy
77 Samor Road, Unit #4,
North York, ON M6A 1J2

Woodwinds

Adjudicator: Dylan Maddix
Monday, February 24 – Wednesday, February 26, 2020

Trinity Presbyterian Church
2737 Bayview Ave., North York, ON M2L 1C5

Speech Arts

Adjudicator: Nataha Rajoo
Thursday, February 27 – Friday, February 28

Trinity Presbyterian Church
2737 Bayview Ave., North York, ON M2L 2L5

Voice

Adjudicator: Lynne Church
Tuesday, February 18 – Saturday, February 22, 2020

St. Giles Kingsway Presbyterian Church
15 Lambeth Road, Etobicoke, ON M9A 2Y6

Composition

Adjudicator: Dr. Sasha Weinstangel